Světový pohár v Česku už tento rok. Co vás všechno čeká?

5. 1. 2023

Světový pohár v orientačním běhu bude po pěti letech opět hostit Česko. Ve dnech 2.-6. srpna zde budou zápolil stovky běžců z celého světa, ale nejen ty. Celou akci pořádá Český svaz orientačních sportů, hlavní pořadatelé se z velké části rekrutují z organizátorů loňského Mistrovství světa v OB, které proběhlo v Doksech. A právě na tento šampionát chtějí navázat. Minulý rok jsme z důvodu pandemické situace nemohli zorganizovat vše, co jsme plánovali. To chceme všem fanouškům v roce 2023 vynahradit. Světová elita se vrátí do českých terénů, nabídneme velké doprovodné závody Czech O-Tour pro celou orienťáckou komunitu a přijde si na své aktivní veřejnost. Proto budeme používat slogan ´Všichni společně neboli All together,“ upřesňuje ředitel akce Jan Picek. 

Česká Lípa hostitelem Světového poháru

Centrem Světového poháru je okresní město Česká Lípa, kde proběhnou i dva úvodní závody ve sprintu (2. srpna) a sprintových štafet (3. srpna). Právě zde by v roce 2023 mělo vzniknout tzv. orienťácké městečko. “Chtěli bychom do dění před Světovým pohárem zapojit širokou veřejnost – přednáškami, akcemi pro školy i spoluprací s místními podniky. Česká Lípa tak bude žít orienťákem nejen pár dní uprostřed prázdnin, ale během celého roku,” poodkrývá záměr organizátorů David Procházka, který je zodpovědný za marketing a komunikaci. Právě jeho tým připravil logo SP 2023, které vychází z křivek použitých pro MS 2021 s odkazem na tento vrcholný podnik odehrávající se v Česku. “Česká Lípa nabízí každému něco. Největší výhodou je její poloha takzvaně „v centru dění“. Z České Lípy se pohodlně dostanete k Máchovu jezeru, ale také na Ještěd, co by kamenem dohodil jsou Lužické hory, Jizerky, ale i Krkonoše, rovněž na Kokořínsko to není daleko,” dodává Jitka Volfová, starostka České Lípy.

Lesní závody v pískovcových skalách

Zbylé dva závody se budou po dni volna odehrávat v lesních kulisách v obci Ždírec na Dokesku v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. “V těchto prostorách se měl původně běžet Euromeeting v roce 2020 jako generálka na MS v OB 2021. Bohužel covid tomu nechtěl, a tak jsme si mapu schovali pro SP 2023. V těchto terénech, vyznačujících se řadou pískovcových skal a měst, se nikdy neběžel závod v orientačním běhu, a tak věříme, že nabídneme zajímavý zážitek jak pro elitní závodníky, tak pro všechny zájemce o orientační běh,” říká sportovní ředitel Daniel Wolf. V rámci SP bude ve Ždírci na programu krátká trať (5. srpna) a na závěr klasická trať (6. srpna).