Český ráj pro sportovce

5.3.2018

foto Český ráj pro sportovce

Chráněnou krajinnou oblast Český ráj, která je obklopená pohořím - na východě Podkrkonoším a na severu Jizerskými horami a Krkonoši, nejdete necelých padesát kilometrů severovýchodně od Prahy. Tato romantická krajina ležící na středním toku Jizery okouzluje návštěvníky rozmanitostí přírodních krás a bohatými historickými památkami - hrady, zámky i lidovou architekturou. Kromě toho ale nabízí také nespočet příležitostí pro sportovce.

Oblast Českého ráje je charakteristická vysokou členitostí a pískovcovými skalními městy. Vyskytuje se zde mnoho chráněných a ohrožených biologických druhů zásluhou specifického prostředí hlubokých lesů, ale i systémů rybníků a vodních toků a přilehlých fragmentů mokřadních ekosystémů. Výlevy vyvřelých hornin se podílely na vzniku krajinných útvarů, jako jsou vrchy Kozákov, Mužský či Trosky. Trosky, čedičová skaliska se zříceninou středověkého hradu, se staly hlavním symbolem Českého ráje.

Hospodářským a kulturním centrem oblasti bylo po dlouhou dobu město Turnov. Dnes zde žije přes čtrnáct tisíc obyvatel a i nadále se dá považovat za samotné srdce Českého ráje. Ve městě se v minulosti zpracovávaly drahokamy, např. acháty, ametysty, jaspisy a chalcedony, nalezené ve vyvřelých horninách chráněné oblasti.

Českým rájem vede nespočet značených pěších tras, jejichž seznam a popis najdete na oficiálních stránkách regionu. Oblíbené okruhy vedou impozantními Prachovskými skalami, které jsou charakteristické vysokými pískovcovými věžemi. Prachovské skály jsou ideálním místem pro horolezce, nutné však je, aby dodržovali pravidla přírodní rezervace. Přírodní památkou podobného charakteru jsou Klokočské skály, jejichž součástí je jeskyně Postojná, nejrozsáhlejší podzemní prostor oblasti. V těchto skalách leží také zřícenina hradu Roštejn.

Součástí pěších tras Českého ráje je od třicátých let minulého století Zlatá stezka, která navazuje na soudobý trend dálkových tras. Jedná se o červeně značenou trasu, která byla utvořena spojením již existujících stezek za účelem propojit nejzajímavější přírodní lokality Českého ráje s ubytováním a restauracemi. Součástí Zlaté stezky jsou např. středověké hrady Frýdštejn, Valdštejn, Trosky, Kost, Valečov a zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála a Mnichovo Hradiště. Dále pak během putování po stezce narazíte na rozhledny, vyhlídky a skalní města. Za delší návštěvu stojí ale i města, které stezka protíná, a to kvůli jejich specifickým tradicím a historii. Jedním z nich je Jičín, který je nazývaný městem pohádky. Do jeho okolí je totiž zasazen příběh kreslené pohádky s postavou loupežníka Rumcajse v hlavní roli, kterou napsal legendární spisovatel Václav Čtvrtek. Železný Brod je oproti tomu městem skla, nachází se zde řada sklářských dílen. Vedle dříve zmíněného Turnova leží na stezce ještě Mladá Boleslav - město automobilismu.

Na stránkách regionu najdete také popisy místních cyklotras. Na kole, na koloběžce nebo na in-line bruslích si můžete projet úseky cyklostezky v údolí řeky Jizery, ta je vytvářena v rámci projektu Greenway Jizera. Cyklostezka vede od osady Jizerka až do Černého mostu v Praze a měří 172 km. Řeka Jizera je kromě cyklistického také rájem vodáckým. Oproti Vltavě či Lužnici má pro vodáky náročné pasáže, obzvlášť v horní, horské části. Následuje poklidná část toku, která začíná v Podspálově nad Železným Brodem a končí v údolí Polabské nížiny. Do sportovního kalendáře oblasti patří také vícedenní závody v orientačním běhu s názvem Pěkné prázdniny, které se již tradičně konají na konci srpna.

Český ráj toho nabízí ale ještě mnohem více. Za návštěvu stojí například novogotický zámek Sychrov s původním mobiliářem a rozsáhlým zámeckým parkem. Oblíbeným turistickým místem je středověká mučírna na hradě Kost, mezi jejíž exponáty patří železná klec na čarodějnice.  V Lomnici nad Popelkou si pak můžete vyjít na volně přístupnou vyhlídku na skokanském můstku v Lyžařském areálu v Popelkách. Krajina Lomnicka je bohatá i na další skvosty, jako je hrad Kumburk nebo stavby lidové architektury – např. na Karlovském náměstí najdete roubené domky s podsíněmi a bohatě vyřezávanými štíty, tzv. lomenicemi. Nejstarší dochovaná stavba v Lomnici je dřevěná zvonice z poloviny 17. století, která se nachází na místním hřbitově. Mezi další dominanty regionu patří hrad Valdštejn se svou galerií barokních soch, zámek Humprecht s charakteristickým elipsovitým půdorysem a zámek Staré Hrady u Jičína, který propojuje při svých prohlídkách pohádky s historií.