Světový pohár v televizi

1.10.2018

foto Světový pohár v televizi

Kdy budou závody k vidění na televizních obrazovkách či monitorech? Nejen tyto informace, ale i rozhovor s Ivanem Matějů, ...

místopředsedou ČSOS, který spolupráci s ČT dlouhodobě zastřešuje, najdete v následujících řádcích.

 

Všechny závody budou dostupné v přímém přenosu, páteční sprintové štafety na Petříně a nedělní finálový sprint v Mladé Boleslavi přímo na programu ČT4, čtvrteční vyřazovací sprint a sobotní závod na krátké trati bude možno sledovat přes internetový kanál ČT.

Časový harmonogram je následující:

Čtvrtek 4.10. knockout sprint

iVysílání ČT 15:10 – 17:25, semifinále, finále a květinové ceremoniály.

V úvodu desetiminutový sestřih z dopolední kvalifikace a čtvrtfinále

 

Pátek 5.10. sprintové štafety, Praha – Petřín

Přímý přenos ČT 15:15 – 16.59, celý závod, včetně květinových ceremoniálů.

 

Sobota 6.10. krátká trať, Valdštejn

iVysílání ČT  11:30 – 15:30, celý závod od prvních po poslední startující (ženy a muži běží současně), včetně květinových ceremoniálů.

Neděle 7.10. sprint, Mladá Boleslav

Přímý přenos ČT 9:45 – 12:30, celý závod A finále (nejprve ženy, po nich muži) od prvních po poslední startující, včetně květinových ceremoniálů.

 

Režii obstará zkušený režisér OB přenosů Karel Jonák, komentovat přenosy bude - rovněž již tradičně - Petr Kubásek, společně s Tomášem Dlabajou. Ve studiu ČT se bude Ivan Matějů doplňovat s redaktorem ČT Jakubem Staříkem, který má na starost také rozhovory se závodníky.

Pro IOF budou všechny čtyři závody na místě komentovat Catherine Bett a Jonas Merz.

 

Štáb ČT navštěvuje vrcholné OB akce v ČR již pravidelně, budou nadcházejí přenosy z SP něčím nové po technické či divácké stránce?

Všechny čtyři závody budou televizně zabezpečovány jako přímé přenosy, závody v pátek 5.10. a neděli 7.10. produkuje ČT klasickou metodou, závody 4.10. a 6.10. zajišťuje firma GearBox Production TV tzv. metodou lowcost, obdobně to dělala třeba vloni při World Games ve Wroclavi.

 

Odkdy se přenos akce v takovém rozsahu připravuje?

To se nedá takto přesně určit, záleží také kdy má Karel Jonák, Karel Vosol (vedoucí produkce), Pavel Brynych (hlavní kameraman) a lidi z naší strany čas, hlavně stavitelé a ředitelé Honza Picek (technický ředitel) a Dan Wolf (sportovní ředitel). Ale třeba na první obhlídce prostorů a koncepci pro tyto TV přenosy jsme byli 8. listopadu 2017 na Petříně a v Mladé Boleslavi, následovaly další návštěvy v roce 2018 a nyní se připravuje finiš.

 

Lze odhadnout, kolik přenos zaměstnává lidí, kolik kamer bude zapojeno?

Odhaduji, že při finální přípravě a při vlastním přenosu se okolo TV přenosů pohybuje tak 50-60 osob televizního štábu, je potřeba se také zmínit, že pořadatelé vydatně pomáhají s taháním kabelů a likvidací po závodě. Počítáme, že pro klasickou formu PP budeme mít k dispozici tak 14-15 kamer, pro metodu lowcost tak sedm.

 

Do kolika dalších zemí se bude poskytovat přímý přenos, případně záznam?

V tuto chvíli je jasné, že všechny přenosy zakoupila finská televize YLE, ale prostřednictvím IOF a jeho live centra budeme mít přehled až těsně před přenosy. Obvykle si též všechny přenosy kupuje i švýcarský svaz pro svji potřebu.

 

Jaká je vlastně Tvoje role, pozici sekretáře svazu jsi opustil již před mnoha lety, ale stále se kolem svazového dění pohybuješ, zejména tedy právě v tomto oboru?

To je docela jednoduché, ale někdy to dá zabrat. Ve funkci místopředsedy svazu jsem si tuto oblast spolupráce s TV vzal na starost a snažím se ji poctivě dělat. Znamená to sestavit společně s Petrem Kubáskem (garant našeho sportu v ČT) každoroční plán přenosů, dokumentů, reportáží z hlavních mezinárodních i domácích akcí, tento oponovat, ale hlavně projednat s vedením sportovní redakce ČT a personálně i finančně jej zabezpečit. No a potom již nastává samotná realizace, tam je má funkce spíše koordinační a poradní, ale baví mne to. Letos např. oslavíme s Karlem Jonákem desetiletou spolupráci, kterou jsme začali při MS 2008 v Olomouci, kluci z ČT, hlavně někteří kameramani, jsou zapáleni pro věc a jsou to profíci.

Ale ve svazu mám na starost i jiné oblasti, třeba ekonomiku a spolupráci s ČOV při organizaci olympiád dětí a mládeže, ale to je již jiná písnička…

Ptal se Petr Kadeřávek