Světové poháry v Česku – díl 4 (2002)

2. 6. 2023

Světový pohár v orientačním běhu bude v srpnu po 5 letech hostit opět Česko. Zároveň letos uplyne přesně 40 let od prvního neoficiálního ročníku Světového poháru. Pojďme se podívat v seriálu O-News.cz na historii těchto závodů na území Česka. Během jara 2023 nabízíme pohled do zákulisí všech těchto mezinárodních akcí. Dnes se přesouváme do Brna, které hostilo Světový pohár v roce 2002.

8 let se čeští orienťáci museli těšit na další kolo Světového poháru na území ČR. V roce 2002 se do kolotoče Světového poháru zařadila nová disciplína – krátká trať a celkem se běží 17 závodů (z toho hned čtyři jsou štafetové). Co je ale z pohledu českého fanouška důležité: finálové kolo se koná v Brně. Za centrum závodu byl vybrán hotel Santon u brněnské přehrady, který nabídl veškeré zázemí jak pro pořadatele, tak pro závodníky. Senior Event Adviser (SEA) byl Leho Haldna, současný prezident mezinárodní federace IOF.

Oficiální logo finálové série SP v OB 2002

Dvoukolový sprint

První disciplínou, na programu 2. října, byl dvoukolový sprint. Semifinále proběhlo dopoledne v městském parku Wilsonův les, ve svahu nad řekou Svratkou. Převážná část trati vedla z kopce. Cílový areál, kde se to diváky tolik nehemžilo, se nacházel na hřišti Rosnička. Z dvanácti českých reprezentantů jich do odpoledního finále postoupilo hned devět závodníků, Martina Dočkalová s Míšou Przyczkovou dokonce z 3. místa. Nedařilo se trojici Michal Smola, Tomáš Dlabaja a Luboš Matějů.

Start závodu ve sprintu.

Odpolední finálový sprint byl přímo v centru Brna a odehrával se v okolí hradu Špilberk. V původních plánech pořadatelů bylo umístit centrum na nejrušnější brněnské náměstí, náměstí Svobody. Po mnoha jednáních však od tohoto záměru museli pořadatelé upustit, úřady totiž nepovolily uzávěrku frekventované Husovy ulice, kterou by závodníci museli překonávat. Tratě dlouhé 3 km (125 m převýšení) pro muže a 2,4 km (115 m převýšení) připravil Libor Zřídkaveselý. Nejlepším českým výsledkem byla 8. pozice Zuzany Macúchové. Pro brněnskou Rovnost tehdy řekla: “Počítala jsem s umístěním okolo patnáctého místa. Běžeckou krizi jsem neměla, potkal mě však problém při volbě postupu do hradu Špilberk, kdy jsem zvolila horší trať. Jinak jsem běžela bez mapových chyb.” Výborně si vedla také věkem ještě dorostenka Míša Przyczková (11. místo), o dvě místa zpět pak byla třináctá Bohdana Térová. V mužích byl nejlepší jedenáctý Rudolf Ropek, když ztratil na překvapení závodu, Francouze Renarda Damiena, 45 sekund. “Byl to jeden z nejhezčích parků, co jsem kdy běžel,” svěřil se “Mr. Park” časopisu Orientační běh. Petr Losman a Jaromír Švihovský se umístili ve třetí desítce výsledkové listiny.

Vlevo jedna ze semifinálových tratí sprintu, vpravo prostor závodu pro finále.

Máj v říjnu

Finálový závod jednotlivců SP se odehrál hned o den později, ve čtvrtek 3. října. Cílový areál byl umístěn na louce u obce Žebětín a běhalo se na mapě Pohádka máje. Stavitel tratí Honza Skřička (nyní se podílí na úspěšných SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě) připravil atraktivní závod s průběhem arénou i řadou radiokontrol.

Na start finále A se postavilo 40 nejlepších mužů a 40 nejlepších žen průběžného pořadí. Ve startovce byl i Ruda Ropek, který však kvůli zdravotní indispozici do závodu nenastoupil. Do nejlepší patnáctky se vešel Michal Horáček (14. místo) a byl tak nejlepší z Čechů. Bohdana Terová (dnes Heczková) dokončila závod na 23. příčce (ta byla v sezóně i nejlepší Češkou v pořadí Světového poháru). Ve čtvrté desítce výsledkového pořadí můžeme najít i Danu Brožkovou a Zuzanu Macúchovou.

Klasická trať, kategorie mužů (pro větší rozlišení rozklikni)

Kra(o)sové štafety

Po dni volna se v sobotu 5. října uskutečnil poslední závod celého dějství Světového poháru v orientačním běhu 2002. Pořadatelé připravili odlišný terén u obce Březina, který obsahoval řadu krasových útvarů (mapa se jmenovala Křtiny). Vítězem mužského závodu se stali Finové, ale jen o 16 sekund před Dány, třetí místo okupovalo švédské trio. Česká štafeta ve složení Jaromír Švihovský, Tomáš Dlabaja a Petr Losman se dlouho pohybovala na medailových pozicích, nakonec doběhla pátá. “Byl to velmi rychlý závod. Škoda chyby na sedmnácté kontrole, mohlo to být lepší,” nechal se slyšet po doběhu finišmen Losman. Zajímavostí je, že se jednalo o štafetu B, áčko Horáček-Smola-Ropek bylo až sedmnácté.
Ženský závod suverénně vyhrálo norské trio s tříminutovým náskokem na štafety Švýcarska a Švédska. Českým ženám se tolik nevedlo. Obě české štafety v ženách končí na začátku druhé desítky (áčko ve složení Macúchová-Térová-Brožková dvanácté, Przyczková-Fialová- Dočkalová čtrnácté).