Alexis Merka – reprezentantka USA s českými kořeny

6. 8. 2023

Kdekoho asi překvapí, když závodnice reprezentující USA mluví plynně česky. Využili jsme tedy příležitosti a zeptali jsme se na pár otázek. Alexis Merka, závodnice s českými kořeny, seznamte se.

Alexis Merka po doběhu krátké trati na SP.

Poněkud neobvyklá situace – reprezentantka USA mluvící česky. Jak se to stalo? Jaký je tvůj příběh?
“Rodiče se přestěhovali do USA v roce 2001, týden před 11. zářím, takže první měsíc tam byl celkem zajímavý. Původně to bylo jen na půl roku, ale už jsou tam přes 20 let. Já jsem už vyrůstala v Americe, ale každé léto létám do Čech za babičkou a dědou. Teď se sem budu vracet zpátky, protože začínám studovat geologii v Praze.”

Jestli se nepletu, tak jsi tu běžela i před dvěma lety na Mistrovství světa. Jak si to užíváš? Více teď, nebo před dvěma lety? Dá se to vůbec porovnávat?
“Jojo, byla jsem tu i před dvěma lety, protože nikdo z USA sem nechtěl jet. Teď se mi to asi líbí o něco více. Na MS 2021 jsem běžela jen sprint, sprintové štafety a lesní štafety, které jsem ale nedokončila, protože to bylo moc náročné. Dnes to byl vlastně můj první pořádný dokončený lesní závod.” (pozn. redakce – Alexis jsme vyzpovídali hned po jejím doběhu krátké trati)

Běžíš tentokrát všechny disciplíny? Chystáš se i zítra na klasiku?
“Jojo, chystám se běžet. Snad to přežiju.” (pozn. redakce – Alexis úspěšně dokončila i nedělní závod na klasické trati.)

Budeme ti držet palce. Užij si zbytek světového poháru a děkujeme za rozhovor.