První tisková konference proběhla v České Lípě

19. 4. 2023

Rok 2023 je v České Lípě rokem sportu

Podle toho, kolik skvělých sportovních akcí se bude v roce 2023 pořádat v České Lípě, lze směle říci, že letošní rok bude rokem sportu. České Lípě se na začátku srpna dostane poprvé v historii velké cti být hostitelským městem pro Světový pohár v orientačním běhu.

Světový pohár v orientačním běhu proběhne v České Lípě na začátku srpna, konkrétně 2. a 3. srpna 2023. První den se poběží sprint, druhý den sprintové štafety. Na sobotu a neděli 5. a 6. srpna se pak závody přesunou do Ždírce na Kokořínsku. Českolipské závody budou situované do širšího centra města, do České Lípy se sjede na tři sta profesionálních závodníků z celého světa a tisíce fanoušků.

„Před dvěma lety se uskutečnilo v Doksech Mistrovství světa a mělo ohromný úspěch. Organizátoři nás poté oslovili s nabídkou uspořádat podobný závod i u nás. Byla to šance, která se neodmítá. Jsem velmi ráda, že se vše podařilo domluvit a Česká Lípa bude moci zažít tuto jedinečnou akci. Díky ní můžeme představit naše krásné město, krásnou přírodu v jeho okolí a podpořit občany v pohybu. Akci samozřejmě budou provázet určitá dopravní omezení, ale občané zase budou mít možnost vidět něco, co zde ještě nebylo. Navíc je akce velkým lákadlem pro fanoušky a turisty, kteří si budou moci prohlédnout naše krásné město. Organizátorům poskytujeme maximální součinnost,” uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

Na její slova navázal ředitel Světového poháru a místopředseda Českého svazu orientačních sportů Jan Picek: Česká Lípa žije orienťákem – tak zní podtitul programu, v rámci kterého plánujeme v lokalitě ještě před samotnými závody náborové akce, olympiádu škol či zavedení areálu pevných kontrol. Heslo organizátorů je “všichni společně”. Ve sportovní aréně se tak bude potkávat světová elita z více než 30 zemí, fanoušci, tisícovka hobby závodníků a také veřejnost, pro kterou máme připraveny tratě příchozích. Ty jsou vhodné i pro úplné začátečníky a bude možné se na ně přihlásit na místě. Informace k jednotlivým akcím budou zveřejněny na webu wcup.cz. Pokud se do arény nedostanete, bude možné naladit přímé přenosy v České televizi.”

Letošní Světový pohár začíná v dubnu v Norsku, pokračuje v České Lípě a končí na podzim v Itálii. Největšími favority jsou loňští vítězové Světového poháru Nor Kasper Harlem Fosser a Švédka Tove Alexandersson. Jejich velcí vyzyvatelé budou domácí Tomáš Křivda a Tereza Janošíková, oba medailisté z loňských Světových her v USA.

“Umístěním 2. kola světového poháru do České Lípy navazujeme na historii 80. let, kdy zde byl orientační běh velmi rozšířený. Věříme, že tato akce přinese další impuls, jak tento zdravý a zábavný sport znovu přinést do města,” doplňuje Picek.