Rozhovor s Janem Janatkou: “Jak se orientovat ve víně?”

19. 7. 2023

Na následujících řádcích najdete rozhovor s Janem Janatkou, ředitelem a jednatelem společnosti EVITIS, s.r.o., dovozce vín z Francie a Itálie.

Rozhodli jste se být partnerem a podpořit letošní ročník Světového poháru v orientačním běhu na Českolipsku. Proč?
Za dobu našeho podnikání jsme již podpořili řadu různých akcí. Byly to zejména akce kulturní, sportovní a dobročinné. Velmi nás potěšilo, že jsme byli osloveni panem ředitelem závodu Světového poháru v orientačním běhu. Příliš jsme neváhali. Orientační běh je krásný sport a zaslouží si naši pozornost.

Odpusťte obligátní otázku. Mají něco společného náš sport a víno?
Myslím, že orientační běh (a sport obecně) mají s vinařskou kulturou společných několik věcí. Sport i víno prospívají lidskému zdraví (nechť militantní odpůrci jakýchkoli alkoholických nápojů odpustí), při sportu i vínu uzavřete mnoho nových přátelství, orientačnímu běhu i vínu se věnují na světě miliony lidí. A ještě jedno mají společné orientační běh ve vrcholové podobě a víno. Nadměrná „konzumace“ může být zdraví škodlivá. Všeho s mírou však, dle mého, platí pro veškeré lidské konání.

Jak je obtížné či snadné orientovat se ve víně?
Vínem a vším, co s ním souvisí se zaobírám více než 20 let. Velmi často si vzpomenu na pana Jiřího Grygara, vynikajícího astronoma a astrofyzika, který s oblibou říká (parafrázuji): Čím víc toho o vesmíru vím, o to víc si uvědomuji, kolik toho ještě neznám. A s vínem je to podobné. Jen si uvědomte v kolika zemích se vyrábí, kolik je na světě odrůd, kolik je druhů vín a z vína odvozených nápojů atd… A navíc, ochutnat se prostě vše nedá. Potřeboval bych asi nějakou vinařskou buzolu. Ale na druhou stranu, musíte si zkrátka vybrat, kterými vinařskými oblastmi začít a postupně přidávat další.

Které jsou ty Vaše oblíbené vinařské regiony?
My jsme začali v Marche, krásném vinařském regionu na břehu Jaderského moře ve střední Itálii. Uchvátila nás především místní bílá odrůda Bianchello del Metauro, ale také červená vína podobná Chianti. No a Francie, země vínu zaslíbená a její vinařské oblasti Vallée du Rhône, Provence, Languedoc-Roussillon, Bourgogne, Beaujolais, Jura či Vallée de la Loire. A pokračujeme dále. Je tolik zajímavých vinařských oblastí, poctivých vinařů a vynikajících vín.

Co byste doporučil těm, kteří mají rádi víno a je pro ně obtížné se v záplavě vín z celého světa orientovat?
Řiďte se svojí chutí. Platí, že každý milovník vína je jedinečný a má svoje preference, co u vína hledat. Každý má svoji chuť. Co je pro jednoho úžasné víno, pro druhého je průměrné a naopak. A jenom „pilným tréninkem“ posunete svoje znalosti o víně a schopnost rozeznat vína kvalitní od těch druhých. A zdaleka to není jen otázka ceny. A propos pilný trénink, to je věc orientačním běžcům vlastní, ne? Přeji Vašemu sportu vše dobré a spoustu úspěchů na mezinárodní scéně. A úspěchy oslavte dobrým vínem!

Bude možné se s Vašimi víny potkat i na závodech?
Ano, ve středu a ve čtvrtek na úvodních závodech Světového poháru v České Lípě budeme mít stánek. Zastavte se, jste srdečně zváni!

Děkujeme moc za rozhovor!