Zlatý hattrick pro Alexandersson, Křivda opět čtvrtý

6. 8. 2023

Závěr Světového poháru v orientačním běhu proběhl ve velkém stylu. Na pořadu dne byla královská disciplína tohoto sportu, klasická trať, a ačkoliv v aréně v Korcích u Dubé vytrvale pršelo, fanoušci zůstali až do samotného konce, aby podpořili své favority. A stejně jako před dvěma lety na Mistrovství světa v Česku, tak i tentokrát prokličkoval skalami na Kokořínsku nejrychleji Nor Kasper Harlem Fosser. Mezi ženami prvenství vybojovala Švédka Tove Alexandersson, která zvítězila v každém závodě, do kterého nastoupila, a s celkovými třemi vítězstvími se stala hvězdou druhého kola Světového poháru. Tomáš Křivda, který dlouho vedl, skončil na čtvrtém místě. Vendula Horčičková si 7. místem doběhla pro své nejlepší umístění v individuálním závodě Světového poháru.

Vendula Horčičková si běží pro 7. místo

Pískovcová skalní města jsou naprosto unikátní terén, za kterým se k nám sjíždějí orienťáci z celého světa. I proto se pořadatelé rozhodli zakončit šampionát právě tady a připravili tratě v terénech, kde se střídají příkrá údolí s pásy skalních věží a srázů, mezi nimiž musí běžci prokličkovat, překonat prudké výběhy a seběhy a zároveň udržet soustředění na svoji trať. Na běžce čekaly tratě s parametry budícími respekt, ženy se postavily na start závodu dlouhého 9,4 km s převýšením 720 metrů a 20 kontrolami, na muže čekala trať dlouhá 12,9 km s 990 metry převýšení a 29 kontrolami. Pavel Kubát, stavitel obou tratí, řekl: “Je potřeba být velmi dobře připraven jak fyzicky tak i mentálně. Klasická trať je náročná sama o sobě, ale v tomto deštivém počasí, kdy v lese vše klouže, se náročnost ještě násobí”. K charakteru trati dodal: “Tratě nemají žádný extrémně dlouhý postup mezi kontrolami, protože by se tak primárně nabízelo běhat po cestách a závodníci by se tím vyhli těm nejhezčím místům. Některé postupy mají tedy spíše charakter krátké trati, abychom závodníků vždy otevřeli 2 až 3 možnosti jak se ke kontrole dostat”.

Závod žen nabídl několik zvratových momentů. Ačkoliv Simona Aebersold startovala 3 minuty před Tove Alexandersson, byla po několika nevhodně zvolených postupech na 10. kontrole dostižena. Mnozí čekali, že vytvoří silný tandem a poběží spolu až do cíle, to se však nestalo. Zatímco Alexandersson na 13. kontrolu chybovala, Aebersold udržela chladnou hlavu, žádnou chybu již nepřipustila a do cíle doběhla několik vteřin před Alexandersson. Celkovou ztrátu se jí však smazat nepodařilo a tak si Alexandersson v čase 77 minut doběhla pro třetí vítězství ve druhém kole Světového poháru. Simona Aebersold za vítězkou zaostala o necelé tři minuty, dalších 6 minut ztratila Sara Hagstrom na 3. místě. 

Sama Alexandersson následně přiznala: “Druhá polovina závodu se mi příliš nevydařila, jsem trochu zklamaná, protože na začátku jsem běžela opravdu dobře. S výsledkem jsem ale samozřejmě spokojená a závod mě moc bavil”

Z Češek nejlépe dopadla Vendula Horčičková, která si 7. místem vylepšila své osobní maximum ve Světovém poháru. Za zmínku opět stojí i výkon Anny Karlové, která ač věkem ještě juniorka, doběhla jen 7 vteřin za Terezou Janošíkovou a zajistily si tak 16. a 17. místo. 

Tove Alexandersson a Simona Aebersold v cíli klasiky

Mužskému závodu velmi dlouho vévodil Tomáš Křivda: “Začátky závodů vždycky chodím hodně rychle, navíc tam byly úseky, kde se dalo běžet naplno. Motivaci mi dodalo i to, že jsem doběhl Jannise Bonka, vítěze krátké trati.” Za polovinou závodu se však nevyvaroval chybě: “Mezi 18. a 19. kontrolou to bylo hodně technicky náročné, žádná volba se mi nezdála ideální. Bohužel jsem se v mapě překoukl a část postupu navigoval na 15. kontrolu. Naštěstí jsem si to uvědomil relativně včas a ztráta nebyla až tak markantní. Jinak to ode mne byl solidní výkon, který potvrdil, že se na klasické trati mohu rovnat s těmi nejlepšími”.

Pro vítězství si nakonec stejně jako při Mistrovství světa v Čechách před dvěma lety doběhl Nor Kasper Harlem Fosser a potvrdil, že mu naše terény skutečně vyhovují. Druhý se se ztrátou těsně nad minutu umístil Matthias Kyburz. Dalších pět minut pak na třetí příčce ztrácel Gustav Bergman. 

Velmi dobře běžel i Miloš Nykodým na 13. místě: “Dnes to strašně klouzalo a bylo to hodně na morál, síly jsem si ale rozložil dobře. Bohužel jsem třikrát nezvolil ideální postup, ztratil jsem tam několik minut”. Martin Roudný se měl v cíli jen o 12 vteřin horší čas než Nykodým a zajistil si tak místo 14.

Nejlepší muži – 1. Kasper Harlem Fosser, 2. Matthias Kyburz, 3. Gustav Bergman

Závěrečné třetí kolo Světového poháru se uskuteční v Itálii poblíž jezera Garda. Jde zároveň o Mistrovství Evropy ve sprintových disciplínách.

Elitní orientační běžce nyní v Česku vystřídají orientační cyklisté, protože již za 14 dní, od 19.8. do 26.8., se v Jičíně koná Mistrovství světa v MTBO. Z loňského mistrovství světa ve Švédsku Češi přivezli dva tituly mistra světa, dalších pět individuálních medailí a čtyři bronzové medaile ze štafet. Jak se jim povede na domácí půdě? Více informací na wmtboc2023.cz.

Výsledky ženy:

  1. Tove Alexandersson 77:36 (Švédsko)
  2. Simona Aebersold 80:15 (Švýcarsko)
  3. Sara Hagstrom 86:47 (Švédsko)

Výsledky muži:

  1. Kasper H. Fosser 96:29 (Norsko)
  2. Matthias Kyburz 97:44 (Švýcarsko)
  3. Gustav Bergman 102:32 (Švédsko)

Program 2. kola Světového poháru v orientačním běhu 2023

středa  2. srpna 2023 sprint Česká Lípa
čtvrtek 3. srpna 2023 sprintové štafety Česká Lípa
sobota 5. srpna 2023 krátká trať Korce u Dubé
neděle 6. srpna 2023 klasická trať Korce u Dubé